Pod zamatom (alebo velúrovými tkaninami) sa všeobecne rozumejú takzvané vlasové tkaniny. Jeho zvláštnosť spočíva v usporiadaní každého jednotlivého vlákna: Pri spracovaní sa vlákna najprv umiestnia do slučky (hromady) a potom sa navrchu rozrežú. Vzniká tak jedinečný povrch, ktorým je zamat svetovo známy. Zamatové poťahy môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, od hodvábu po bavlnu alebo syntetické vlákna, všetko je možné.
Aj keď zamatový nábytok vyzerá obzvlášť exkluzívne, nemusíte sa obávať, že čistenie nábytku bude obzvlášť náročné. Na bežné pravidelné upratovanie stačí pohovku alebo kreslo povysávať vysávačom a vhodným nástavcom na čalúnenie. Je dôležité, aby vysávač nesal príliš silno, mal by mať max 1000 wattov, aby sa nepoškodil povrch.
Ťažko sa tomu dá vyhnúť aj s najväčšou opatrnosťou: V určitom okamihu sa na vašom zamatovom nábytku objaví prvá škvrna. Ale nebojte sa, ak budete postupovať podľa nižšie uvedených tipov, zamat sa opäť rýchlo rozžiari a neutrpí žiadne trvalé poškodenie.
Čítate správne: pokiaľ ide o zamat, na dĺžke záleží! Pre označenie látky nie je rozhodujúci materiál, ale dĺžka, na ktorej sú jednotlivé vlákna odstrihnuté. Látka sa môže nazývať zamatová len od maximálnej dĺžky dvoch milimetrov. S dĺžkou vlákna dva až štyri milimetre máte v rukách velúrový poťah. Ak sú vlákna dlhšie ako štyri milimetre, hovorí sa o plyši.
Staršie usadeniny, prach alebo zaschnuté nečistoty, ako je piesok, sa zvyčajne dajú ľahko odstrániť kefou na prádlo. Aj tu treba ťahať vždy v smere zrna a netlačiť príliš silno. Nečistotu je tiež možné predtým navlhčiť handričkou a opatrne ju odstrániť.