BUKOVÉ DREVO

Hviezda v našich lesoch: bukové drevo

Všestranné tvrdé drevo je jedným z najdôležitejších druhov stromov u nás. Keď sa u nás hovorí o „bukovom dreve“, máme na mysli vždy takzvaný červený buk. Vyskytuje sa v strednej Európe a vyznačuje sa tmavým jadrom na kmeni, ktoré sa vyvíja v dôsledku starnutia listnatých stromov. Drevo je veľmi pevné, ale špeciálnym procesom tlmenia sa dokáže nakrátko stať elastickým, že sa dá bez problémov ohýbať do extrémov. Táto vlastnosť sa často využíva pri konštrukcii nábytku, najmä u stoličiek. Ale aj iný nábytok, ktorý je často vystavený vysokej úrovni namáhania a používania, je tiež často vyrobený z tvrdého a pevného dreva.

 

Bukové drevo – to najdôležitejšie na prvý pohľad

Pôvod: Listnatý strom sa vyskytuje v celej Európe, najmä však v severných oblastiach. Ale buky sú rozšírené aj v miernych pásmach severovýchodnej Ázie a Severnej Ameriky a zohrávajú úlohu v miestnom drevárskom priemysle.

 

Farba: Bukové drevo je veľmi jemne pórovité a má jednotnú štruktúru, ktorá pozostáva z charakteristických širokých lúčov (tzv. „fladers“). Farba nábytku z bukového dreva sa pohybuje od ružovo-hnedých až po svetložlté povrchy.

 

Zvláštnosť:  Aj keď je tvrdé drevo extrémne húževnaté a nosné, stáva sa extrémne elastickým, len čo sa zaparí. Takzvaná technológia ohýbaného dreva sa používa v najrôznejších oblastiach výroby nábytku. Takto tvarovaný bukový nábytok je veľmi odolný a na rozdiel napríklad od borovicového dreva ani po rokoch takmer nestmavne. Bukové drevo je skôr nevhodné na vonkajšie použitie, pretože je veľmi náchylné na huby a hmyz.

 

Správna starostlivosť o buk – nábytok, ktorý dlho vydrží

Pri každodennom čistení nábytku z bukového dreva ho stačí utrieť mierne navlhčenou handričkou, aby ste odstránili drobné nečistoty. Pre dlhotrvajúcu ochranu odporúčame bukové drevo utesniť olejom alebo tvrdým voskom na ochranu pred vodou a nečistotami. Komerčne dostupný prípravok na ošetrovanie dreva tiež zaisťuje, že sa zabráni praskaniu a vysychaniu dreva. Uistite sa, že obsah oleja je vysoký – váš bukový nábytok sa vám za to odvďačí a poskytne vám roky nepretržitej radosti.

 

FILTER
Cena

Yourhome.sk na Pricemania.sk – Porovnanie cien Yourhome.sk na biano.sk