Dub je stále jednou z najobľúbenejších drevín pre použitie kvalitného dreveného nábytku. Listnatý strom rastie takmer všade na svete a dá sa ľahko pestovať. Najmä Severná Amerika je domovom veľkej rozmanitosti druhov, v Európe sa vysádzajú a spracovávajú predovšetkým duby anglické a sessilné. Dubové drevo je veľmi pevné a takmer sa nedeformuje. Drevo sa môže rýchlo roztrhnúť – ale keď ho naparíte, stane sa veľmi pružným. Má všetky vlastnosti na to, aby sa dalo ľahko spracovať na nábytok z masívneho dreva s dlhou životnosťou. Povrch dreva sa dá úžasne opracovať, či už morený, lakovaný, dymový alebo lazúrovaný: dubové drevo vďačne prijíma akúkoľvek úpravu. Mimochodom, pre nábytok vyrobený z takzvaného divokého dubu (alebo „dub spletitý“) sa nepoužíva žiadny špeciálny druh dubu, „divoký dub“ je umelý termín a znamená špeciálny proces výberu dreva. Pre masívny dubový nábytok vyrobený z divokého dubu sa používajú iba stromy, ktoré majú obzvlášť veľký počet konárov. To vytvára charakteristické hrče a vzrušujúcu, robustnú kresbu v dreve.
Pôvod: Dub vysoký až 50 metrov rastie v Európe, ako aj v Južnej a Severnej Amerike, Eurázii a Severnej Afrike. Najväčšia rozmanitosť druhov sa nachádza v Severnej Amerike. K dnešnému dňu je známych 400 až 600 druhov.
Farba: Jadrové drevo dubu je žltohnedé až sivožlté, ale farba dreva sa líši v závislosti od druhu dubu a samozrejme povrchovej úpravy dubového nábytku. Pre drevo sú však charakteristické zreteľne viditeľné letokruhy v dreve, ako aj rôzny stupeň uzlíkov.
Zvláštnosť: Rozmanitosť je špecialitou dubového dreva (ktoré mimochodom rastie na zemi už asi 12 miliónov rokov)! Či už ako nábytok z masívneho dreva, strešné trámy alebo podlaha: tvrdé drevo vydrží akékoľvek použitie po mnoho rokov a nikdy nestráca svoj rustikálny šarm.
Starostlivosť o dubový nábytok je veľmi jednoduchá a nekomplikovaná. Na čistenie povrchu vášho dubového nábytku postačí prachovka alebo mierne navlhčená handrička. Olejované drevo odporúčame z času na čas preolejovať, aby sa povrch ošetril a zachoval si jemný lesk. Ak máte škvrny, určite by ste sa mali vyhnúť agresívnemu drhnutiu a drsným čistiacim prostriedkom. Ak sú mastné škvrny, pomôže ich prikryť papierom a položiť na ne ťažký predmet. To postupne absorbuje mastnotu (alebo iné tekutiny, ktoré spôsobujú škvrny) do papiera.