Borovice patria do čeľade borovicových a pochádzajú väčšinou z európskeho stredomorského regiónu – preto sa stromy nazývajú aj stredomorská borovica alebo pre charakteristický tvar koruny dáždniková borovica. Šetrný ihličnan sa môže dožiť až 250 rokov a jeho svetlé drevo zaujme svojou výraznou kresbou, ktorá so sebou vždy prináša stredomorský nádych. Má malé nároky na pôdu a rastie aj v oblastiach chudobných na živiny. U nás je borovicové drevo už mnoho rokov veľmi obľúbenou surovinou na výrobu nábytku, v neposlednom rade preto, že stromy rastú v Európe, a preto sa dajú rýchlo a ľahko získať. Drevo dobre zvláda teplo a sucho a pri takomto zaťažení takmer netvorí praskliny, je však veľmi náchylné na hmyz a plesne a menej sa používa v exteriéri.
Pôvod: Borovica, známa aj ako borovica talianska, borovica stredomorská alebo borovica dáždniková, pochádza zo severného Stredomoria a je to ihličnatý strom s malými nárokmi na podložie. Z tohto dôvodu a kvôli ich rýchlemu rastu sa stromy často vysádzajú, aby zabránili erózii pôdy alebo sa používajú na vytvorenie pôsobivého tieňa.
Farba: Obľúbené borovicové drevo má svetlú farbu, ktorá prechádza do žlta, čo je zušľachtené tmavou a veľmi výraznou kresbou. Drevo tmavne len veľmi pomaly a mierne - perfektný predpoklad pre drevený nábytok, ktorý zostane dlho krásny!
Zvláštnosť: Vysoké ihličnany sú obľúbené nielen vďaka svojmu drevu: semená stromu, píniové oriešky, rafinované šaláty, omáčky a hlavné jedlá. Tie sa nachádzajú v šiškách a dajú sa odstrániť len s pomerne veľkým úsilím – z tohto dôvodu sú píniové oriešky veľmi drahou stredomorskou pochúťkou, ktorá je dnes cenená po celom svete.
Na každodenné čistenie postačí utrieť borovicový nábytok prachovkou alebo vlhkou handričkou. Neošetrený nábytok by ste mali čistiť iba suchou handričkou, aby ste predišli škvrnám od vody. Len pri silnom znečistení môžete drevo (ak je nalakované alebo naolejované) krátko pretrieť čistou vodou a potom dôkladne vytrieť dosucha. Hlbšie, malé škvrny možno opatrne zotrieť brúsnym papierom alebo brúsnou špongiou, potom treba miesto pretrieť olejom. Ale pozor: môžu existovať farebné rozdiely v porovnaní so zvyškom dreva!
Ak je váš nábytok z borovice naolejovaný, môžete drevo v pravidelných intervaloch preolejovať, aby ste sa o povrch optimálne starali. Určite to však nerobte viac ako dvakrát do roka. Bez ohľadu na to, ako je drevo ošetrené, takmer nestmavne, takže nábytok z borovicového dreva môžete bez obáv umiestniť na slnečné miesta vo vašej domácnosti.