ZAMAT

Čo je to vlastne zamat?

Pod zamatom (alebo velúrovými tkaninami) sa všeobecne rozumejú takzvané vlasové tkaninyJeho zvláštnosť spočíva v usporiadaní každého jednotlivého vlákna: Pri spracovaní sa vlákna najprv umiestnia do slučky (hromady) a potom sa navrchu rozrežú. Vzniká tak jedinečný povrch, ktorým je zamat svetovo známy. Zamatové poťahy môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, od hodvábu po bavlnu alebo syntetické vlákna, všetko je možné.

 

Čistenie zamatu: Takto zostane váš zamatový nábytok krásny po dlhú dobu

Aj keď zamatový nábytok vyzerá obzvlášť exkluzívne, nemusíte sa obávať, že čistenie nábytku bude obzvlášť náročné. Na bežné pravidelné upratovanie stačí pohovku alebo kreslo povysávať vysávačom a vhodným nástavcom na čalúnenie. Je dôležité, aby vysávač nesal príliš silno, mal by mať max 1000 wattov, aby sa nepoškodil povrch.

 

Ťažko sa tomu dá vyhnúť aj s najväčšou opatrnosťou: V určitom okamihu sa na vašom zamatovom nábytku objaví prvá škvrna. Ale nebojte sa, ak budete postupovať podľa nižšie uvedených tipov, zamat sa opäť rýchlo rozžiari a neutrpí žiadne trvalé poškodenie.

  • Pri akejkoľvek kontaminácii je výhodou, ak si ju všimnete okamžite a rýchlo ju ošetríte.
  • Škvrnu najskôr jemne potrite savým papierom alebo handričkou, aby ste odstránili čo najviac tekutiny.
  • Potom na handričku naneste šampón na čalúnenie, aby sa vlákna neznečistili (čistiaci prostriedok neaplikujte priamo na zamatovú látku , môže dôjsť k zafarbeniu látky) a opatrne zapracujte do poťahu. Najprv ošetrite okraj škvrny a potom ho zapracujte dovnútra v smere zrna.
  • Aby ste nepoškodili zamatové vlákna, rozhodne by ste sa mali zdržať energického trenia – tu sú čarovné slová trpezlivosť a opatrnosť ! Potom miesto očistite vlhkou, nepoužitou handričkou.

 

Vedeli ste, že pri zamate záleží na dĺžke!

Čítate správne: pokiaľ ide o zamat, na dĺžke záleží! Pre označenie látky nie je rozhodujúci materiál, ale dĺžka, na ktorej sú jednotlivé vlákna odstrihnuté. Látka sa môže nazývať zamatová len od maximálnej dĺžky dvoch milimetrov. S dĺžkou vlákna dva až štyri milimetre máte v rukách velúrový poťah. Ak sú vlákna dlhšie ako štyri milimetre, hovorí sa o plyši.

Staršie usadeniny, prach alebo zaschnuté nečistoty, ako je piesok, sa zvyčajne dajú ľahko odstrániť kefou na prádlo. Aj tu treba ťahať vždy v smere zrna a netlačiť príliš silno. Nečistotu je tiež možné predtým navlhčiť handričkou a opatrne ju odstrániť.

 

FILTER
Cena

Yourhome.sk na Pricemania.sk – Porovnanie cien Yourhome.sk na biano.sk